Про автора

Автор досвіду: Горпинич Оксана Іванівна

Посада: методист

Кваліфі­каційна категорія: спеціаліст першої категорії

Стаж роботи: 19 років, на посаді методиста – 8 років

Місце роботи: районний методичний кабінет відділу освіти, молоді та спорту Гуляйпільської районної державної адміністрації Запорізької області

Адреса: 70200, вул. Ворошилова (Пологівський шлях), 28, м. Гуляйполе, Запорізька обл.

тел. (06145) 4-14-82

е-mail: rvo_gp@ukr.net




Хто ви, бароне Корф?

Есе

Ім’я дивакуватого барона Корфа вперше почало звучати на повен голос у нас вдома ще 10 років тому, коли мій батько, письменник та краєзнавець Іван Кирилович Кушніренко, працював над першою із своїх чотирьох праць про М.О. Корфа – «Напівзабуті імена…». Він розказував про дивовижні родинні зв’язки барона Корфа з Володимиром Івановичем Немировичем-Данченком, відомим російським журналістом, письменником, драматургом, режисером, педагогом, народним артистом СРСР, який одружився зі старшою дочкою Корфа Катериною Миколаївною і після смерті Миколи Олександровича жив з нею в маєтку Корфів у селі Нескучне. Також незвичайним для мене був зв'язок Миколи Олександровича зі своїм дядьком бароном, пізніше графом, Модестом Андрійовичем Корфом, колишнім вихованцем Царсько-сільського ліцею, який навчався там одночасно з О.С. Пушкіним. Саме діяльність Модеста Андрійовича «як директора публічної бібліотеки, якій він був відданий, із захопленням, із пристрастю, благодійно впливала на юнака».

Потім я дізналася про зв’язки барона М.О. Корфа з нашим краєм, про його інноваційні підходи до народної освіти. Не менш дивовижним є те, що Микола Олександрович, будучи заможною людиною свого часу, аристократом за походженням, поміщиком шукав способів зробити освіту доступною простому селянству. Сам був і простим сільським учителем, і організатором земських шкіл, і педагогом-туристом по Росії і за кордоном з метою вивчення тієї ж початкової школи, і плодовитим педагогічним письменником та просто пристрасним оратором, захисником народної школи. Створив ще у ХІХ столітті модель початкової трирічної школи, ідеєю якої ми користуємося і у ХХІ столітті! Розробив методику ведення уроку при одночасній роботі одного вчителя з трьома класами – а це ж наші «класи-комплекти»! І, що найцінніше, сам контролював процес навчання в школах Олександрівського та Маріупольського повітів Катеринославської губернії (нині Запорізька і Донецька області), й навіть організував у Гуляйполі один із перших в Російській імперії учительський з’їзд… 

Ця непересічна особистість, гадаю, не залишить байдужим нікого, хто доторкнеться її унікальності. Тож не дивно, що в роки, коли виповнюється 180 років з Дня народження великого просвітителя нашого краю та 130 років з його смерті, педагоги гуляйпілля не змогли не згадати імені барона М.О. Корфа та його творчої спадщини. Дехто вперше відкрив для себе це незаслужено забуте ім’я.

Результати творчої роботи районного методичного об’єднання вчителів російської мови та світової літератури з питань вивчення та вшанування надбань М.О. Корфа перед вами. 

О.І. Горпинич, методист РМК